Jak účinně uvolnit spodní část zad: efektivní tipy a cviky

Jak účinně uvolnit spodní část zad: efektivní tipy a cviky

Proč je důležité uvolnit spodek zad?

Mnozí z nás, a určitě i ty, kdo toto čtěte, trávíte dlouhé hodiny sezením u počítače nebo ve školních lavicích a ani si neuvědomujeme, jak moc tím zaťěžujeme naše spodní záda. Představte si, že místo těch hodin naprostého klidu se tam odehrává nepřetržitý maraton – svaly stále napjaté, nervy v pohotovosti a meziobratlové ploténky jako únavoví běžci tlačení k výkonům na hranici svých možností. Není divu, že po takové "činnosti" může spodek zad pěkně bolet a občas dokonce vykřiknout protest. Ale nebojte, máme s tím zkušenosti a společně najdeme cestu k úlevě.

1. Rozhýbejme se a zlepšeme držení těla

Můj život byl dlouho jako nekončící sedavá opera – hodiny u počítače, cestování autem, večery na gauči. Ale vždycky mě fascinovalo, jak jen malá změna v držení těla může znamenat obří úlevu pro záda. Počítám, že i vy znáte ten pocit, když se posadíte rovně, vztyčíte hlavu, vycvaknete prsty a řeknete si: „Tohle musím dělat častěji!“ A měli bychom. Protože správně nastavená ergonomie pracoviště spolu s pravidelnými pauzami na protažení může být pro naše zadní partie jako balzám. A nezapomeňte, že nepřirozené zakřivení páteře se může projevit i v oblasti beder – tělo je celistvý systém, kde každá část ovlivňuje tu další.

2. Dopřejme si cílenou strečinkovou rutinu

Jóga, pilates, tai-chi – zní to jako menu v reštauraci zdravého životního stylu, že? Tyto aktivity jsou ale nejen trendové, jsou také náramně užitečné pro naše spodní zády. Nejsem žádná ásana guru, ale i já jsem se přesvědčila, že rozhýbání a pružnost páteře může mít na naše celkové pohodlí pozitivní dopad. Strečinková rutina nemusí být ani časově náročná – pár minut denně a můžete se cítit jako nově narozený. A věřte nebo ne, ale při pravidelném strečinku můžete i objevit nohy, o kterých jste doufali, že jsou o něco delší.

3. Myslete na to, co jíte a pijete

Máte pocit, že jídlo a spodní záda spolu nesouvisí? Tak to ale není! Tělo je jako sofistikovaný stroj a palivo, které do něj dáváme, ovlivňuje jeho vyváženost a dobrou funkci. Dehydratace? Může způsobit křeče. Přejídání? Zpomalí vaši obratnost. Nedostatek určitých vitamínů a minerálů? Vaše svaly a kosti děkují, odcházejí. Opravdu, správná strava plná omega-3 mastných kyselin, vápníku a hořčíku může vykouzlit úsměv na tváři i vašim spodním zadům.

4. Pravidelný pohyb jako investice do zdraví

Sedíte-li celý den, může se to zdát jako paradox, ale tělo bylo stvořeno k pohybu. Neříkám, abychom všichni vyrazili na maraton (i když kdo ví, třeba v něm najdete své nové já), ale procházka, plavání nebo jízda na kole může udělat s vaší páteří divy. Já osobně miluji cyklovýlety okolo Českých Budějovic – je to jako bych si dávala životní nůžky do kondice, a když dorazím domů, mám pocit, že moje záda jsou vděčná skoro stejně jako moje plíce.

5. Přizpůsobte své spaní pro lepší regeneraci

Ach, spaní – ta sladká doba, kdy se můžeme potápět do říše snů a tělo se může regenerovat. Jenže někdy je to spíš noční můra pro spodní záda, když máme matraci tvrdou jako žula nebo polštář vysoký jako Mount Everest. Zkuste si představit, že každou noc po dobu osmi hodin držíte tělo v nucené poloze – není to nic jiného než pomalý nástroj mučení pro vaše bedra. Máte štěstí, že je různé varianty matrací a polštářů jako hvězd na obloze – vybere si opravdu každý.

6. Zvažte fyzioterapeutické ošetření

Fyzioterapie, ah, to je hudba pro mé ouška i pro moje záda. Kdykoli cítím, že mě spodní záda zlobí víc než zubatá, vím, že je čas na návštěvu odborníka. A víte, co je na fyzioterapii nejlepší? Ten pocit, když se po sérii cviků a terapií vracím domů a připadá mi, že mě místo zad teď zdobí křídla. Samozřejmě, je to dočasný pocit, ale dává mi to signál, že jsem udělala dobrý krok k celkovému zlepšení kondice mé páteře.

7. Naučme se naslouchat signálům těla

Moje babička vždycky říkala: „Když tělo mluví, poslouchej.“ A já jsem postupem času zjistila moudrý význam těch slov. Spodní záda jsou jako detektor – signalizují nám, kdy jsme přehnali práci, stres nebo špatně seděli. Nemusíme chodit na vyšetření jako Sherlock Holmes, ale měli bychom se naučit rozeznávat, co nám tělo říká. Bolest může být signálem pro změnu životního stylu nebo upozorněním na potřebu změny návyků nebo pracovního prostředí.

8. Obklopte se podpůrnými pomůckami

V dnešní době máme štěstí, že existuje spousta pomůcek, které nám mohou pomoci uvolnit spodní záda. Od ortopedických židlí přes protahovací pomůcky a až po speciální balanční míče na sezení. Už jenom tím, že si pod nohy dáte malý stůl, můžete změnit úhel sezení a tím pádem odlehčit tlaku na spodní partie zad. A jsou-li vaše záda opravdu v tísni, existují i různé elektronické masážní přístroje, které fungují jako osobní maséři – a to je, přiznejme si, něco, o čem jsme všichni snili.

9. Vhodné cvičení pro spodní záda

Mluvit o uvolnění spodních zad bez zmínky o cvičení by bylo jako mít dort a nejíst ho. Existují specifická cvičení, která jsou zaměřena na posílení svalového korzetu a zlepšení flexibility právě v bederní oblasti. Jeden z mých oblíbených je "kočka-kráva", který připomíná dynamiku našich domácích mazlíčků (a ne, neznamená to, že začnete spát 18 hodin denně a ignorovat svět). Další skvělá cvičení jsou "mrtvý brouk" nebo "most", která stavím takřka každé ráno, aby se moje záda probudila dřív než moje vědomí.

10. Přístup k bolesti zad – nenechme ji zvítězit

Pojďme si to říct na rovinu – bolest zad je nepříjemná a může dokonale zkazit den. Ale pohlížet na ni jako na vítěze v bitvě o naše tělo? To rozhodně ne. Každá bolest je výzvou, abychom reflektovali naše návyky a starali se o sebe lépe než doted. Nezapomínejte, že spodní záda jsou jako královna v šachové partii – pokud se o ni dobře postaráme, může nás dovést k vítězství v podobě bezbolestného a aktivního života. Takže nezapadněte do pasti lenosti a při prvních známkách bolesti neodkládejte návštěvu odborníka nebo zavedení nových zdravých návyků do praxe.

Sdílení na sociálních sítích

Releted Post

Iveta Kubíková

Iveta Kubíková

Jsem specialistka na masáže a vlastním malý, útulný masážní salón v Českých Budějovicích. Mým posláním je pomáhat lidem uvolnit se a zapomenout na stres dne. Miluji svou práci a vždy se snažím naslouchat potřebám mého klienta. V mé volné době ráda píši o masážních technikách a lázeňství.

Komentáře

Odeslat komentář