Základní techniky tejpování pro začátečníky

Základní techniky tejpování pro začátečníky

Základní techniky tejpování pro začátečníky

Pokud se často potýkáte s bolestí kloubů či svalů, nebo jen chcete zlepšit svůj sportovní výkon, je možné, že jste už slyšeli o technice tejpování. Ale co to tejpování vlastně je? No, jako milovnice sportu a manželka bývalého nadšeného fotbalisty Radek, vím něco o tom. A právě tady jsem, abych s vámi sdílela mé znalosti a pomohla vám porozumět této oblasti. Tejpování je technika, která využívá speciální pásky – takzvané kinesio teypy, které se nalepí na kůži a podpoří tak správné fungování svalů, kloubů a lymfatického systému. Ale o tom více později, teď se pustíme rovnou do toho!

Základní principy tejpování

Začněme tím, že se podíváme na základy, protože jak známo, každý dobrý základ stavby začíná solidním základem, nemám pravdu? Rozhodně to nechci nijak komplikovat, protože víte, jak to bývá, co je složité, to lidé často opouštějí, a to by byla škoda! Proto je zde několik základních principů, které musíte znát:

  • Jak tejp správně natáhnout. Pokud tejp napnete příliš, může dojít k podráždění kůže. Pokud jej napnete málo, nebude mít účinek. To je jako s těstovinami, když je vaříte - pokud je vaříte příliš dlouho, budou měkké a nepoživatelné, pokud však vaříte příliš krátce, budou tvrdé a nepříjemné na chuť. Takže jak to dělat? Obecně se doporučuje natáhnout tejp o 50 – 75% své délky.
  • Tejpování správných svalů a kloubů. Abyste dosáhli správných výsledků, musíte vědět, kde máte tejp aplikovat. Jde o to, abyste podpořili práci správných svalů a kloubů. Pokud například tapejete koleno, aplikační technika a umístění tejpovacích pásků budou odlišné v závislosti na tom, jestli máte problémy s přední části kolena, zadní části kolena, nebo pokud máte nestabilitu v kolenním kloubu.
  • Kdy tejpovat a kdy raději ne. Jak všechno ve životě, i tejpování má své kontraindikace, tedy situace, kdy byste tejpování raději neměli používat. Například pokud máte otevřenou ránu, ekzém nebo jinou kožní chorobu, je lepší tejpování vynechat. Stejně tak pokud máte srdeční onemocnění, měli byste se tejpování vyhnout, protože může způsobit vazodilataci, což by mohlo zatěžovat srdce.

Nejpopulárnější techniky tejpování

Víte, co mi na tejpování nejvíce imponuje? Je to jeho variabilita. Je to trochu jako s pečením koláčů – můžete změnit ingredience, ale pokud následujete základní pravidla, stále skončíte s lahodným výsledkem. Takže zde jsou pro vás tři nejoblíbenější techniky tejpování:

  • Technika I – je to jednoduchá technika, která se používá pro malá a konkrétní místa, jako je například tenisový loket.
  • Technika X – je tato technika vhodná pro větší svalové skupiny, jako například stehenní svaly. Tejp je zde nalepen tak, aby tvořil tvar písmene X.
  • Technika Y – je to skvělá technika pro velké plochy, jako je celek zad. Může se ale taky používat pro konkrétní svaly, jako je například sartorius, což je nejdelší sval v lidském těle, pokud vám to něco říká. Máme ho totiž všichni!

Tipy a triky pro úspěšné tejpování

Pokud mám být upřímná, miluji tipy a triky ve všem, co dělám. Dělají věci snazší, efektivnější a často také zábavnější. A vidíte, ono to tak je i s tejpováním. Než se do toho pustíte, měli byste vědět pár věcí.

Zaprvé, kůže by měla být před aplikačním procesem pečlivě vyčištěna a nejlépe i oholena. Pásky totiž lépe přilnou na hladkou pokožku.

Zadruhé, tejp aplikujte vždy v délce svalu. Nikdy nepřekračujte kloub, pokud to není nutné pro danou techniku. A až budete vše zavírat, závěrečný kus tejp nenatáhněte. Přiložte ho na kůži bez napnutí.

Zatřetí, po aplikaci tejp pokožku zahřejte tréninkem nebo, pokud jste jako já a máte sklon k lenosti, použijte fén. Tím dosáhnete lepší přilnavosti pásky k pokožce.

Nakonec chci říct, že se nebojte experimentovat a zkoušet nové techniky. Každý jsme jiný a co funguje pro jednoho, nemusí vyhovovat druhému. Buďte trpěliví s sebou a svým tělem. A pamatujte, pokud máte s něčím problémy, je tu vždy možnost konzultace s odborníkem.

Moje tejpovací zkušenost

Jak jsem už zmínila, Radek, můj manžel, byl nadšeným fotbalistou, který z bohužel musel kvůli zranění ukončit svou kariéru. Jednoho dne mu ale jeho fyzioterapeut doporučil vyzkoušet tejpování, jako možnost jak napomoci ho k lepšímu zotavení. A musím říct, že to byla jedna z nejlepších rad, které kdy dostal!

Sledovat, jak se jeho zdravotní stav díky tejpování zlepšoval, bylo něco úžasného. Opravdu mi to připomnělo čarodějství! A také mě to inspirovalo, abych se o tuto techniku více zajímala. A víte, co je na tom nejlepší? Že jsem objevila, že tejpování není jen pro sportovce, ale i pro běžné lidi jako jsem já, kterým pomáhá zvládat každodenní zdravotní výzvy.

Tejpování opravdu změnilo náš život a já jsem si jistá, že pokud mu dáte šanci, změní i váš!

Releted Post

Milan Růžička

Milan Růžička

Jsem odborníkem na masáže a provozuji vlastní masážní salon v Brně. K masážím a wellness oblasti jsem se dostal již na střední škole a tato láska mě nikdy nepustila. Doprovázením klientů na jejich cestě k zdraví a relaxaci se cítím naplněn. Ve volném čase mi dělá radost psaní o masážích, jak pro odborníky, tak pro laickou veřejnost. Moje články se již objevily v několika zdravotnických časopisech a na internetových portálech.

Komentáře

Odeslat komentář